1982 | 77 850 km | Skene - Sweden |
Vin: ZFFAA02A5C0038403 |
Warranty: No warranty other than general sales law for consumers. |
VAT: Not Reclaimable |
von Braun´s Review
SPORTS CAR AUCTIONS @VONBRAUN.COM
Bedömt värde 530 - 600 000 KR (50-57.000 EUR.) Auktionsavslut kl 11.00 den 27 MAJ.
En unik 308 GTSi med "Boxer Trim Package". Tack vare TV-deckaren "Magnum", så blev Ferrari 308 GTS en världskänd ikon bland sportbilar. Den här 308:an har det ovanliga två-färgade utförandet som kallas "Boxer Trim Package". Precis som storebror 365/512 BB (Berlinetta Boxer) så är den två färgad. Den har fått polerade fälgar med svart accent som matchar karossens nedre del. Detta exemplar levererades nytt i USA 1982 och kom till Sverige 2009 men har mest stått avställd. Ferrarin är nyservad hösten 2018 hos von Braun Sports Cars med nya kamremmar och service. Den levereras nybesiktigad och körklar. Inredningen har fått nya mattor och renoverat läder. Den upplevs därför genomgripande som en mycket fin och representativ bil. Den förefaller aldrig ha varit rostlagad eller skadad. Mest överskådlig presentation inklusive 35 högupplösta foton finner du på vonBraun.com. Utrustad enligt följande:
Ordered optionals on this vehicle
Boxer Trim
Electric side windows
Air condition
Standard equipment
Aluminium wheel rims
Leather interior
Spare wheel
Technical Data
Engine version: | V8, 3,0 lit, Injection, Aspirated | |
Power Output: | 151 KW | 205 PS |
Torque: | 151 NM | 181 lbft |
Length: | 4230 mm | 167" (in) |
Height: | 1120 mm | 44" (in) |
Width: | 1720 mm | 68" (in) |
Weight: | 1050 kg | 2315 lbs |
Wheelbase: | 2391 mm | 94" (in) |
Wheel Drive: | RWD | |
Fuel: | Petrol | |
Co | g/km | |
Nox: | mg/km | |
Topspeed: | 256 km/h | 159 mph |
Performance value (0-100km/h): | 6.5 sec. | |
Engine placement: | Rear latitudal mid engine | |
Weight Distribution (Front): | ||
Weight Distribution (Rear): | ||
Start of production: | 1980 | |
End of production: | 1982 |